ابزارهای فارسی

نگاشته شده به تاریخ ۲۱ تیر ۱۳۸۶ در موضوع اینترنت | ۱ دیدگاه

با گسترش روزافزون کاربران اینترنت و رشد سریع کاربران فارسی زبان نیاز به ابزارها و امکانات فارسی برای کاربران و مدیران سایت ها (Web Master) هر چه بیشتر محسوس است.  سایت‌های انگلیسی زبان متعددی مانند (bravenet.com) نیاز مدیران و وبلاگ نویسان را برطرف می‌سازند. اما کاربر فارسی زبان طبیعتاً با سرویس و ابزار فارسی راحت تر است تا زبان بیگانه. از سوی دیگر مخاطب سایت یا وبلاگ نیز مدنظر است. بر این اساس چند سالی است سایت‌ها و سرویس های مختلف فارسی در اینترنت و بین کاربران فارسی زبان ایجاد شده است.

از جمله ‌ی موفقترین آنها می‌توان از سایت وبگذر (webgozar.com) نام برد. این سایت که عملکرد نسبتاً‌ خوب و قابل قبولی طی چند سال فعالیت خود داشته توانسته تعداد زیادی از مدیران سایت‌ها و وبلاگ‌ نویس‌ها را به خود جلب کند. خدمات ارائه شده به اعضاء سایت:

۱- آمارگیری و شمارنده

 2- سیستم نظرسنجی

۳- عضوگیری و ارسال خبرنامه

 4- قالب‌های رایگان وبلاگ ( در سه پلتفرم: بلاگفا، میهن بلاگ، پرشین بلاگ )

 5- نظرسنجی sms ای (جدید)

 6- نمایشگر rss (فید خوان)

 7- امکان دریافت گزارشات سایت با sms

 دومین سایت که عمرش به دو سال نمی‌رسد I30T است. این سایت سال اول فعالیتش را بصورت آزمایشی و با ارائه سرویس تبلیغات (افزایش اعتبار کلیکی) آغاز کرد. تبلیغات مشتریان خود را دریافت و بصورت کد در اختیار اعضاء قرار می‌داد تا آن را در سایت‌ها و وبلاگ‌هایشان نمایش داده و به ازای هر کلیک مبلغی به حسابشان واریز می‌شد. از سال دوم و آغاز فعالیت رسمی سایت I30T امکانات و ابزارهای فارسی برای وب مسترها به تدریج اضافه شدند. به طوری که علاوه بر سیستم تبلیغات عمومی رایگان، ابزارهای زیر قابل دسترسی هستند:

۱- شمارنده بازدید صفحات (به صورت متنی و امکان دانلود گزارش)

۲- خبرخوان الکترونیک (فید خوان)

۳- نظرسنجی

۴- عضوگیری و ارسال خبرنامه

۵- سایت‌ها و وبلاگ‌های مورد علاقه (بلاگرول به همراه نمایش بروزرسانی)

۶- شمارنده معکوس (نمایش مدت زمان باقیمانده به اتفاقات مهم)

۷- دعوت از دوستان (معرفی سایت یا وبلاگ شما توسط  بیننده سایت)

۸- فرم اختصاصی (فرم تماس اختصاصی برای اعضاء)

همانطور که ملاحظه می‌کنید هر دو سایت وبگذر و I30T‌ اقدام به ارائه ابزارهای رایگان فارسی در اینترنت کرده‌اند که با اقبال کاربران فارسی زبان نیز مواجه شده است. چیزی که مهم است حس رقابتی است که باید بین اینگونه سایت‌ها و سرویس دهندگان بوجود آید. همانند رقابت نفس گیری که بین دو سیستم مدیریت وبلاگ Movabletype و WordPress در جریان است. در حین اینکه کیفیت اصل مهمی است که باید فراموش نشود. زیبایی نیز بی تاثیر نخواهد بود. چنانچه اگر این دو سرویس دهنده را از نظر زیبایی خدمات مقایسه کنم باید بگویم خدمات وبگذر زیباتر و شکلی جذابتر دارد. در عین اینکه I30T سبکتر و دست و دلبازتر است!

Share
‌برچسب‌ها:  
  1. ۲۲ تیر ۱۳۸۶ در ۰۹:۳۲ | #1

    ممنونم استاد. به زودی بنده هم انجام وظیفه می‌کنم.

دیدگاه ها مسدود است.