افزونه‌های فارسی وردپرس

نگاشته شده به تاریخ ۶ مهر ۱۳۸۶ در موضوع وردپرس | ۱ دیدگاه

در مورد وردپرس فارسی چیزی بود که برایم مهم است. همه‌ی هواداران و توصیه کنندگان به وردپرس اذعان می‌کنند یکی از دلایل بارز و اساسی پیشرفت و توسعه هسته‌ی اصلی وردپرس، پلاگین‌هایی (افزونه‌) است که توسط افراد مختلف در سراسر جهان برای آن نوشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. و به حق هم حرف درستی است. در این میان تیم وردپرس فارسی انصافاً زحمات بسیاری برای فارسی سازی هسته اصلی وردپرس (چه نسخه شخصی و چه وردپرس دات کام) کشیده و می‌کشند. اما متاسفانه روی اصلی ترین و کلیدی‌ترین عامل حیات و توسعه وردپرس که پلاگین‌ها باشد وقتی گذاشته نشده! البته شاید انتظار زیادی باشه که در اولین قدم‌ها در مورد فارسی سازی افزونه‌ها صحبت کرد. اما نباید فراموش شود که قدرت وردپرس فارسی و آینده‌اش به افزونه‌های فارسی آن است. این یک نظر شخصی است و قابل دفاع.

قصد اصلی‌ام از این نوشته قدرانی از (فعال‌ترین) فارسی ساز پلاگین‌های وردپرس در بین دوستان فارسی زبان است. مرتضی بهمنی عزیز همزمان با آغاز به کار سایت وردپرس فارسی و انجمن آن اقدام به ترجمه چند پلاگین به زبان فارسی نمودند که واقعاً باید از ایشون و علاقه و پشتکارشون متشکر بود. چون همونطور که معتقدم وردپرس فارسی باید افزونه فارسی داشته باشد. مخصوصاً‌ اگر دیدتان مثل من به توسعه وردپرس به عنوان پلت فرم انتشار سایت برای طراحان وب و ترغیب آنها به جای استفاده از بسته‌هایی چون مووبل تایپ، جوملا، مامبو و … باشد. به شخصه روی این موضوع تاکید دارم چون کاربران عادی و فارسی زبان وردپرس (کارفرما) باید امکان استفاده از پلاگین‌های فارسی را روی هسته اصلی وردپرس داشته باشند. در غیر اینصورت شاید وردپرس به عنوان پلت فرمی که امکانات جانبی‌اش (افزونه‌ها) فارسی نیست، مورد توجه طراحان قرار نگیرد. (چیزی که برای من مانع اصلی استفاده از وردپرس به عنوان پلت فرم کاربر پسند است). به عنوان مثال جناب مرتضی بهمنی اخیراً یکی از افزونه‌های مهم وردپرس که همان گالری تصاویر به نام nextgen gallery است به فارسی ترجمه نمودند. فارسی نمودن این پلاگین به واقع یکی از موانع پیش روی من را رفع کرده است. ایشان علاوه بر این پلاگین‌های Post Avator, Google sitemap generator, Plug installer, If you like that را نیز فارسی سازی کردند. (اطلاعات بیشتر)

به هر حال با توجه به نیازی که من به عنوان یک کاربر چندین ساله مووبل تایپ (در حال علاقمند شدن به استفاده از وردپرس!) داشته و دارم، فکر میکنم باید وقت و حوصله بیشتری روی فارسی سازی پلاگین‌ها توسط اعضای تیم وردپرس فارسی صورت گیرد. یا مثلا bbpress که انجمنی بر پایه وردپرس است باید به سرعت بطور کامل فارسی سازی شده و در دسترس عموم قرار گیرد. به امید موفقیت همه دوستداران وردپرس!

Share
‌برچسب‌ها: 
  1. ۶ مهر ۱۳۸۶ در ۱۳:۵۸ | #1

    دوست عزیز سلام
    از توجه ای که به فعالیت من و وبلاگم داری ممنون و سپاسگذارم !
    به زودی چند افزونه دیگر هم به صورت استاندارد پارسی و در اختیار عموم قرار میدم ؛ امیدوارم که دیگر دوستان هم به انجام اینگونه فعالیت ها بپردازن ! ولی ای کاش نظرتون رو در مورد ترجمه افزونه اعلام میکردید !

    ارادتمند / مرتضی بهمنی

دیدگاه ها مسدود است.