ویرایشگر تگ های mp3

نگاشته شده به تاریخ ۷ تیر ۱۳۸۷ در موضوع اینترنت, موسیقی | ۶ دیدگاه

حتمن برایتان پیش آمده که یک فایل mp3 از اینترنت و یا دیسک را باز کنید و ببینید که تگ (برچسب) های فایل درست تعریف نشده و یا چیزی که می خواهید نیست. تگ ها همان اطلاعات یک فایل موسیقی هستند از قبیل خواننده، عنوان ترانه، ژانر، سال انتشار و … می دانیم که امروزه وب ۲ باعث شده تا کاربران اینترنت همه امورات زندگی خود را به اشتراک بگذارند! یکی از این امورات روزمره گوش دادن موسیقی است. سرویس های مختلفی برای نشان دادن علایق موسیقیایی کاربران ایجاد شده که از جمله می توان به لست اف ام اشاره کرد. در این حال اگر برچسب های فایل موسیقی شما درست و صحیح علامت گذاری نشده باشد در پروفایلتان به نامی دیگر ثبت خواهد شد و بنابراین پروژه اشتراک گذاری علایق موسیقیایی شما شکست می خورد! اما راه حل این است که از یک ویرایشگر برچسب های mp3‌ استفاده کنید (Mp3 Tag Editor).

ویرایشگرهای مختلفی وجود دارد از جمله ۱st Mp3 Tag Editor که برنامه بسیار خوبی است و علاوه بر برچسب گذاری فایل می توانید متن ترانه و همچنین عکسی برای فایل تعیین کنید. این برنامه متاسفانه مجانی نیست. (کرک هم برای این برنامه پیدا نشد!) پس سراغ برنامه های مجانی می رویم!

از برنامه های متن باز میشود به Mp3 Tag Tools اشاره کرد. مشکلی که این برنامه دارد عدم ویرایش همزمان دو استاندارد برچسب گذاری ID3‌ است. در نتیجه باید برای هر دو ID3V1 , ID3V2 ویرایش مجدد انجام داد که شاید برای کاربر خسته کننده باشد. این برنامه امکان اضافه کردن متن ترانه و همچنین تصویر را روی فایل mp3‌ دارد.

برنامه دیگری به نام MP3 ID3V1V2 Tag Edit and Sort Tool نیز وجود دارد که در عین سادگی قادر است ID3 ها را همزمان تغییر دهد. حجم این برنامه ۲۶۵ کیلوبایت است و می توانید از اینجا دریافت کنید. اما امکان افزودن متن ترانه و تصویر را ندارد. از آنجایی که خودم از این برنامه استفاده میکنم و مفید می دانم، توضیح مختصری راجع به نحوه کارش را ارائه می دهم.

۱٫ پوشه ی مورد نظر را انتخاب می کند. پوشه می تواند شامل زیر پوشه ها هم باشد.
۲٫ دکمه search فایل های درون پوشه را فراخوانی می کند.
۳٫ برای ویرایش هر دو ID3 همزمان باید هر دو گزینه انتخاب شده باشد.
۴٫ تمام اطلاعات تگ ها را پاک می کند. ( پیشنهاد نمی شود! )
۵٫ برچسب گزینه های انتخاب شده را پاک می کند. ( در صورت جایگزینی برچسب جدید نیازی به پاک کردن قبلی نیست)
۶٫ در صورتی که اشتباهی برچسبی را پاک کرده و یا تغییر دادید آن را باز می گرداند.
۷٫ اعمال برچسب انتخاب شده برای تمامی فایل های درون لیست بالا. (برچسب را انتخاب کنید و در بخش پایین عبارت مورد نظر را وارد کرده و paste را بزنید.)
۸٫ اکنون برای ایجاد تغییرات انجام شده روی ID3 ها باید Update را اعمال کنید. (شماره ۳)
برچسب های مورد نظر اصلاح شد. :-)

Share
‌برچسب‌ها: 
 1. ۷ تیر ۱۳۸۷ در ۱۴:۲۴ | #1

  آخ جون عجب چیزی!
  دستت درد نکنه

 2. ۷ تیر ۱۳۸۷ در ۱۷:۵۱ | #2

  نرم افزار Tag & Rename هم چیز خوبیه برای این کار

 3. afshinm
  ۸ تیر ۱۳۸۷ در ۱۵:۲۲ | #3

  ممنون بابت معرفی

 4. ۳ مهر ۱۳۸۷ در ۲۲:۰۸ | #4

  کی میره اینهمه را رو! با jetaudio میشه همه ی این کارها رو خیلی راحت انجام داد…

 5. Hana
  ۱۹ شهریور ۱۳۸۸ در ۰۰:۱۳ | #5

  نمیشه با این برنامه ها اطلاعات قبلی رو که روی آهنگ ریختن رو پاک کرد؟

 6. admin
  ۲۶ مهر ۱۳۸۸ در ۱۵:۴۱ | #6

  @Hana
  میشه

دیدگاه ها مسدود است.