بی برقی و نامه علم به شاه

نگاشته شده به تاریخ ۲ مرداد ۱۳۸۷ در موضوع اجتماعی, سیاسی | ۷ دیدگاه

در کتاب یادداشت های علم جلد ششم که در شماره گذشته هفته نامه شهروند  اشاراتی به آن شده بود چندین نامه از اسد ا… علم خطاب به شاه که به سال های ۵۶-۵۵ بر میگردد به چشم می خورد. فرازهایی از نامه به انتخاب آگاهانه و بجای شهروند بدین صورت است:

- مساله برق مایه الابتلا عموم است. عموم مردم چه در خانه، چه در بیمارستان، چه در آسانسور و چه در ترافیک و حتی نانواخانه ها و در همه حال، گرفتار آنند و غلام واقعه بیم آن دارد که اگر این کار به زمستان بکشد، بالاخره خدای نکرده عواقب ناراحت کننده داشته باشد.

- ممکن است دشمن به خطوط داخلی ما رخنه کرده باشد،‌ یعنی این عدم رضایت بی جهت مردم که دستی دستی تراشده ایم، یعنی نبودن برق… ضرر هنگفت صنایع به علت نبودن برق، خرابی تلفن، نبودن خواربار، بی اعتنایی به درخواست های مردم، مقررات خلق الساعه، گرانی نرخ ها  و غیره و غیره. این را یک گروه دشمن در داخل ما به وجود آورده اند و یا ندانم کاری و بی لیاقتی دولت.

- موضوع تشنگی و گرسنگی را نمی شود مثل سایر کارها ماست مالی کرد، اگر آب نباشد، آن هم در این گرما، آدم می میرد. کار از پایه خراب است. اکنون باز در تهران بی برقی است. می ترسم یک دفعه امور از داخل بگسلد، ولی امیدوارم چنین چیزی پیش نیاید.

وقتی این فرازها را از نامه علم به شاه و وضعیت یکی دو سال مانده به انقلاب را دیدم بسیار شگفت زده شدم از بازگشت تاریخ و از اینکه “کار از پایه خراب است” و اینکه جامعه ایرانی و حکومت های ایرانی همیشه با این مشکلات زیسته اند و انس گرفته اند. از همه جالب تر استدلال علم از آشفتگی و نابسامانی و بی کفایتی اداره امور مملکت است که به “دشمن” نسبت داده می شود. شاید این دشمن همان دشمنی باشد که رئیس جمهور کنونی ایران پس از ۳۰ سال دوباره دست به دامان آن می شود. حال اینکه هم علم و هم رئیس دولت امروز بخوبی می داند “دشمن” طرح شده چیزی نیست جز بی لیاقتی، بی کفایتی و فقدان برنامه و تدبر در اراده امور مملکت! ای کاش رئیس دولت امروز که در اقدامی نمادینه به وزارت نیرو آن هم بصورت سر زده!!! و باز بدون برنامه ریزی!!! می رود و پس از ساعاتی جلسه پشت درهای بسته! در مقابل دوربین قرار می گیرد و با لبخندی ملیح از کمبود برق و نیرو و … سخن میراند و پیام صرفه جویی می دهد! صفحاتی از برگ های تاریخ را می خواند و شاید این ترس را به خود می دید که این عدم رضایت و این ضررهای هنگفت و … تا چه اندازه کاسه صبر مردم را لبریز می کند و در پس این نارضایتی ها چه سرنوشتی را برای انقلاب ۳۰ ساله رقم می زند!

Share
‌برچسب‌ها:  
 1. ۲ مرداد ۱۳۸۷ در ۱۰:۵۲ | #1

  خیلی جالب بود الآن هم دقیقا همینطور شده

 2. تایماز
  ۳ مرداد ۱۳۸۷ در ۰۵:۰۰ | #2

  این مردم با اون مردم فرق دارن دادا. هیچ اتفاقی نمی افته.همه راضی هستیم خدا رو شکر. برقه دیگه، گاهی میاد گاهی میره.به جاش اینجوری حداقل روزی یه بار وقتی برق میاد صلوات بلند می فرستیم و ثوابشو می بریم.

 3. ۴ مرداد ۱۳۸۷ در ۲۰:۰۵ | #3

  سلام .
  وبلاگ فوق العاده ای درست کردید . واقعا جدی می گم . بینهایت پر محتواست . به قول خودمون پر ملاته .
  مطالبتون مثل اینکه خیلی داره به دردم می خوره . از شما هم خیلی ممنونم به خاطرشون .
  در عوض این مطالب شما من هم یه هدیه براتون دارم .
  ” راهنمای اولین س/ک/س زناشویی ”
  اگه خواستید می تونید این صفحه رو تو وبلاگتون لینک بدید و به بقیه هم معرفی کنید .
  آدرس لینک هم اینه : http://delsoookhte.blogfa.com/page/shab.aspx
  برای همه چی ممنونم .
  می دونم که از خوندنش لذت می برید …

 4. ۱۱ مرداد ۱۳۸۷ در ۲۱:۰۱ | #4

  سلام خسته نباشید دوست عزیز وبلاگ پر محتوای دارید اگر مایلید با هم تبادل لیتک داشته باشیم لینک ما را با نام اخبار ایران در وبلاگ خود اضافه کنید و لینک خود را برای ما بفرستید
  با تشکر

 5. ۱۲ مرداد ۱۳۸۷ در ۱۴:۱۷ | #5

  سلام
  وبلاگ قشنگی داری تبریک میگم
  خوشحال میشم بعد از این که به اسم مدل لباس لینکم کردی خبرم کنی تا لینکت کنم
  ممنون

 6. مسعود
  ۱۸ مرداد ۱۳۸۷ در ۱۳:۲۹ | #6

  سلام
  واقعاجالب.همیشه کارا از پایه خرابه؟!!
  شاید باید طوری دیگه به مسائل نگاه کرد؟؟

دیدگاه ها مسدود است.