لزوم استفاده از cms ها در طراحی وب

نگاشته شده به تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۹ در موضوع اینترنت, نرم افزار, کتاب | دیدگاه ها مسدود است

توسعه هر روزه ابزارها، زبان ها و برنامه های طراحی وب باعث نشده تا روند رو به رشد CMS (Content management system) ها متوقف شود. سیستم های مدیریت محتوا، امروز به کمک طراحان و حتی برنامه نویسان وب آمده اند تا هم مدت پروسه طراحی را کاهش دهند و هم سادگی و کاربری آسان را برای مدیران مبتدی سایت فراهم آورند. اهمیت استفاده از cms ها وقتی روشن می‌شود که هزینه بالای طراحی و برنامه نویسی برای مشتریان قابل توجیه نباشد! به عنوان مثال برنامه نویسی پورتالی مانند جوملا! هزینه ای چند میلیونی برای مشتری خواهد داشت. اما اکنون از جوملا و صدها سیستم مدیریت محتوای دیگر می توان بصورت مجانی! و متن باز استفاده کرد.

برای راه اندازی این سیستم ها هنوز هم نیاز به یک طراح مسلط به زبان های برنامه نویسی و گرافیست جهت هماهنگی بین نیازهای کاربر از cms و طراحی یک رابط گرافیکی جذاب (قالب) است. از طرفی استفاده از cms هایی که هر روزه توسط هزاران برنامه نویس و کاربر مورد بررسی و بروزرسانی قرار می گیرند باعث افزایش ضریب اطمینان در طراحی سایت خواهد شد و مشتری نیز از پشتیبانی و امکانات روز افزون آن بهره‌مند خواهد شد.

بررسی‌هایم نشان داده استفاده از cms ها در بین طراحان ایرانی رو به افزایش است و حداقل مزیت این امر افزایش سطح استاندارد برنامه نویسی سایت های ایرانی است که اکنون در وضعیت مناسبی قرار ندارد. خوشبختانه برای هر نیازی حداقل چند cms برنامه نویسی و آماده استفاده شده است. وبلاگ، پورتال، سیستم آموزشی، تالار گفتگو و …. برای مثال:

MovableType - WordPress - Mambo - Joomla - Drupal - PHPNuke - Moodle

برخی از این سیستم ها به فارسی ترجمه شده اند. مانند مووبل تایپ - وردپرس - جوملا - مودل. حتی برخی از افراد این سیستم های متن باز را با کمی دستکاری و کم و زیاد کردن فایل های ترجمه و قالب بصورت تجاری بفروش می رسانند! ( یک نوع کلاهبرداری!) البته طراحی قالب به سفارش مشتری از این امر مستثنی است و طراح باید هزینه قالب را دریافت کند. در این میان وردپرس با توجه به به‌روزرسانی مداوم و هزاران افزونه نوشته شده و پشتیبانی همه جانبه توسط تیم فارسی یک cms پرقدرت برای استفاده در وبلاگ ها، سایت های شخصی و با کمی حوصله برای سایت های کاربردی و حجیم است.

در هر صورت، به شخصه معتقدم استفاده از cms ها در طراحی سایت توسط طراح نه تنها امری منفی و آماتوری محسوب نمی شود بلکه نوعی هوشمندی و درایت طراح را در استفاده از منابع موجود نشان می دهد. از طرفی مهارت و تخصص طراح وقتی مشخص می شود که با استفاده از این سیستم های مدیریت و استفاده از افزونه ها و هماهنگی بین رابط بصری و هسته و بهینه سازی قالب، بتواند سایتی جذاب و کاربردی با باطنی پرقدرت برای بازدیدکننده، و مدیریت محتوای آسان برای مدیر سایت فراهم آورد.

Share
‌برچسب‌ها:    
دیدگاه ها مسدود است.