۱۲ نرم افزار برای منجمان

نگاشته شده به تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۹ در موضوع نجوم, نرم افزار | ۲ دیدگاه

۱- Stellarium : نرم افزار متن بازی است که در سه نسخه لینوکس، ویندوز و مکینتاش قابل دسترس است. این برنامه برا ی علاقمندان آماتور بسیار مناسب است چون هم پیچیدگی کمتری دارد و هم تمام اطلاعات مورد نیاز برای شروع کار را در اختیار فرد قرار می دهد. عمق آسمان را می توان با این برنامه رصد کرد. پایگاه داده برنامه به روز نمی شود ولی نسخه های جدید برنامه با تصاویر جدید هر چند وقت یکبار منتشر می شود. هم اکنون نسخه ۰٫۱۰٫۵ نرم افزار برای ویندوز با حجم ۴۳ مگابایت و برای مکینتاش با حجم ۶۳ مگابایت قابل دریافت است. همچنین برای دریافت و نصب برنامه بر روی اوبونتو از دستور زیر استفاده کنید:

sudo apt-get update
sudo apt-get install stellarium

.

2- WorldWide Telescope: مایکروسافت در این زمینه هم بیکار نبوده است. این نرم افزار در واقع یک تلسکوپ قوی رو به آسمان بی نهایت است که شما را قادرمی سازد به راحتی در عمق آسمان بگردید و با ستارگان و سیارات از نزدیک اشنا شوید. کاتالوگ های مختلفی دراین برنامه تعبیه شده است که برخی از آنان نیازمند اتصال به اینترنت برای دانلود شدن است. همچنین می توان بصورت آنلاین از نسخه تحت وب برنامه استفاده کرد. دریافت و استفاده از این برنامه زیبا را نیز به شما پیشنهاد می کنم.

.

۳- Starry Night Pro Plus 6 : نرم افزار معروف و قدرتمندی که ابزار کار بسیاری از منجمان آماتور و حرفه ای است. این نرم افزار در نسخه های متعدد برای دانش آموزان، کالج ها و آماتورها منتشر شده. می توان گفت کاملترین بانک تصاویر آسمان در این نرم افزار گنجانده شده است. نرم افزار دارای بخش های متنوعی است که نیاز تمام کاربران و علاقمندان را پاسخگو می باشد. با مشخص کردن محل فعلی شما وضعیت ستارگان و سیارات نشان داده می شود و می توانید حرکت آنها را رصد کرده و با تغییرات قبلی مقایسه کنید. اطلاعات و ویژگی های سیارات و ستارگان، خوشه ها، سحابی های مطرح در این نرم افزار ارائه شده است. همچنین دهها انیمیشن از کاوشگرهای مختلف و مسیر و ماموریت کاوش آنها از سیارات کهکشان قابل دسترسی است. از ویژگی های این نرم افزار بروز رسانی دائمی آن است.

.

۴- Celestia : نرم افزار مجانی دیگری است که قابلیت اجرا بر روی ویندوز و لینوکس و مکینتاش را دارد. در این نرم افزار علاوه بر اینکه می توانید آسمان را از زمین رصد کنید، قابلیت سفر به سایر ستاره ها و سیاره ها و تماشای آسمان از دید آنان برای شما ممکن است. برای دانلود برنامه به این سایت مراجعه کنید. متاسفانه امکان دانلود این برنامه برای کشور تحریم شده‌ی ما غیرممکن است مگر اینکه از راههای دیگر! استفاده کنید.

.

۵- SkyORB : نرم افزاری است جذاب که آسمان را به صورت سه بعدی با شش ابزار مختلف به نمایش می گذارد. این نرم افزار برای ویندوز/مکینتاش/آیفون/آیپد بصورت مجانی قابل دریافت است. نسخه ویندوز آن ۲۸ مگابایت دارد که دانلود آن را پیشنهاد می کنم.

.

۶- Asynx Planetarium : برنامه ای است مجانی و کم حجم (کمتر از ۲ مگابایت) برای ویندوز. این برنامه اطلاعات اساسی راجع به سیارات و مشخصات فیزیکی آنها در آسمان و موقعیت کنونی آنان را نشان می دهد. برای اینکه اطلاعات دریافتی شما مطابق با محل زندگی شما باشد باید پس از ثبت نام در سایت موقعیت جغرافیایی خود را از طریق آن پیدا کرده و به برنامه اضافه کنید. دریافت برنامه.

.

۷-   AstroMB : این نرم افزار منبعی است برای محققان و دانشمندانی که ستارگان را رصد دائمی کرده و از تغییرات حاصل از آنها در تحقیقات خود استفاده می کنند. انواع کاتالوگ ها و نصاویر مرتبط با هم  در این نرم افزار گنجانده شده است.

.

۸- RedShift : نرم افزاری است غیرمجانی که تمام ستاره ها و سیارات و کهکشان ها را شامل می شود. این برنامه ابتدا فقط برای مکینتاش منتشر شده بود که اکنون برای تمام سیستم های عامل در دسترس است. متاسفانه نسخه قابل دانلود برنامه در اینترنت پیدا نشد!

.

۹- Sky Tools by CapellaSoft : این نرم افزار کمی با دیگر برنامه ها متفاوت است از آن جهت که برنامه برای رصد کنندگان حرفه ای طراحی شده است. در این برنامه که نقشه های  رصد، نمودار آسمان، رصد زنده و ثبت نتایج رصد از ویژگی های آن است منجمان می توانند نتایج رصد خود را ثبت و در کارهای بعدی از آن بهره گیرند. این نرم افزار غیرمجانی است و از سایت تولید کننده قابل خرید است.

.

۱۰- SkyChart III : یک برنامه نموداری دیگر برای رصد و تحقیق در زمینه ستارگان و سیارات است. در تعریف نرم افزار دقت بالا در شبیه سازی آسمان و کنترل تلسکوپ ها ذکر شده است. این برنامه برای ویندوز و مکینتاش قابل خرید است. نسخه نمایشی برنامه را می توانید از اینجا دریافت کنید.

.

۱۱- Voyager : نرم افزار دیگری است برای مشتاقان ستاره شناسی. تماشای تمام آسمان از زمین و سفر به اعماق آسمان و رصد هزاران ستاره و خوشه و کهکشهان و سحابی به کمک تصاویر تلسکوپ های بزرگ و قوی که همگی در این نرم افزار جمع شده اند. این برنامه نسخه ای برای تلفن های همراه نیز دارد که برای علاقمندان حتماً جذاب خواهد بود.نسخه نمایشی این نرم افزار را از اینجا با حجمی حدود یک سی دی دریافت کنید.

۱۲- Stellaris : برنامه ای است نیمه مجانی برای منجمان آماتور که در حجم پایین ۲۱ مگابایت قابل دریافت است.

Share
  1. ۱۶ اسفند ۱۳۹۰ در ۱۵:۲۷ | #1

    yani vaghan saytetoon alyeh har chi begam kam goftam man khaily vaght bood ke donbal in joor chiza migashtam.karetoon harf nadasht rasti ageh khastin mitoonin be web manam sar bezanin khoshhal misham

  2. اکبر
    ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ در ۱۷:۱۹ | #2

    - Stellarium
    نسخه شماره۱۱ این نرم افزار اومد

دیدگاه ها مسدود است.