بزرگترین تلسکوپ ها

نگاشته شده به تاریخ ۱۶ دی ۱۳۸۹ در موضوع نجوم | ۱ دیدگاه

در این نوشته قصد داریم نگاهی داشته باشیم به بزرگ‌ترین تلسکوپ‌هایی که تا کنون ساخته شده‌ و خواهند شد. تلسکوپ‌هایی که بزرگی برخی از آنها باعث شده است تا سازندگان از ده‌ها آیینه‌ی کوچک و در کنار هم کمک بگیرند. تفاوت و قدرت‌مندی یک تلسکوپ بستگی به بزرگی قطر آیینه‌ی آن و همچنین بهره‌مندی از آشکارسازهای دقیق و سایر امکانات دارد. تلسکوپ‌های بزرگی که ساخته شده‌اند و قرار است تا سال ۲۰۱۸ چند نوع غول پیکر آن که نگاه انسان را به آسمان متفاوت خواهند نمود آماده به‌ کار شود.

در سال ۱۹۴۸ میلادی، ایالات متحده تلسکوپ‌های ۵ متری هیل (Hale) را بر کوهستان مونت پالومار کالیفرنیا تکمیل کرد که مقام «بزرگ‌ترین» را از تلسکوپ «۱۰۰ اینچی» یا ۲. ۵ متری مونت ویلسون ربود. این تلسکوپ در سال ۱۹۱۷ ساخته شده بود. هیل داده‌ها را بر صفحه‌های عکاسی جمع آوری می‌کرد.

از سال ۱۹۷۵ تا اواخر دههٔ ۱۹۸۰، چند تلکسوپ ۴ متری ساخته شد. با آنکه این تلسکوپ‌ها از هیل کوچک‌تر بودند. در آن‌ها از آشکار سازهای الکترونیک جساس تری استفاده می‌شد.

در سال ۱۹۷۶، روسیه تلسکوپ ۶ متری زیلین چوکسکایا (BTA) را برای رصدخانهٔ اختر فیزیکی در کوهستان قفقاز ساخت. این نخستین تلسکوپ عظیم جهان با استقرار سمت-ارتفاعی بود؛ اما اپتیک تلسکوپ مشکلاتی داشت.

تلسکوپ ۱۰ متری کِک در سال ۱۹۹۲ کامل شد. این نخستین تلسکوپ در ردهٔ ۱۰ متری هاست که در آن از گشودگی زیاد دهانه استفاده شده است تا از بازده آشکار سازهای الکترونیک امروزی بهره ببرد.

تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) شامل چهار تلسکوپ ۸ متری است که از اوایل دههٔ ۲۰۱۰ چهار تلسکوپ به صورت آرایه‌های واحد نیز، که برابر با تلسکوپی به قطر ۱۶. ۴ متر است، کار خواهد کرد.

تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی (SALT) در سال ۲۰۰۵ کامل شد. آینهٔ این تلسکوپ به قطر ۹. ۸ در ۱۱ متر شامل ۹ قطعهٔ شش ضلعی است و با توجه به شکل آینه و محور ارتفاع ثایت تلسکوپ، قطر مفید آینه ۹. ۸ متر است.

تلسکوپ دوچشمی بزرگ (LBT) در مونت گراهام آریزونا (ایالات متحده) شامل دو آینهٔ ۸. ۴ متری کنار هم و روی یک پایه است که در سال ۲۰۰۷ کامل شد و با توان گردآوری نوری تلسکوپ ۱۱. ۹ متری و توان تفکیک تلسکوپ ۲۳ متری به آسمان چشم می‌کشاید.

تلسکوپ بزرگ جزایر قناری (GTC) با آینه چند تکه ۱۰. ۴ متری در سال ۲۰۰۸ به آسمان چشم گشود.

طرح تلسکوپ غول پیکر ماژلان (GMT) با ۷ آینهٔ ۸. ۴ متری (۶ آینه در اطراف و یکی در وسط) است که احتمالاً در ۲۰۱۸ کامل خواهد شد. قطر این تلسکوپ ۲۴. ۵ متر خواهد بود و محل نصب آن احتمالاً شیلی است.

تلسکوپ فوق بزرگ (ELT) یا تلسکوپ را با آینه ۴۲ متری چند تکه اروپایی‌ها می‌سازند که احتمالاً تا پایان دههٔ ۲۰۱۰ میلادی کامل خواهد شد.

تلسکوپ ۳۰ متری (TMT) در مجموعه رصدخانه موناکیا هاوایی ساخته خواهد شد. این تلسکوپ از ۴۹۲ آینهٔ ۱. ۴ متری تشکیل شده که احتمالاً در ۲۰۱۸ به بهره برداری خواهد رسید. این تلسکوپ از فناوری پیشرفته اپتیک فعال سود خواهد برد.

Share
‌برچسب‌ها: 
  1. مژده
    ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ۰۹:۵۲ | #1

    از اطلاعات کاملتون ممنونم اخه خیلی وقت بود که داشتم سرچ می کردم و رصدخونه هارو دونه دونه از سایت های مختلف درمی اوردم که به سایت شما رسیدم و کارم راحت شد، بازم ممنونم

دیدگاه ها مسدود است.