دروپال؛ چموش اما قدرتمند!

نگاشته شده به تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۰ در موضوع طراحی سایت | ۲ دیدگاه

این روز‌ها مشغول کار با سیستم دروپال هستم. دروپال سیستم مدیریت محتوای متن بازی است که نمی‌توان گفت تنها یک cms است! تعریف بهتری که می‌توان داشت این است: دروپال فریم ورکی است که می‌توان با آن cms (سیستم مدیریت محتوا) lms (سیستم مدیریت محتوای آموزشی) و انواع دیگری از سیستم‌های مدیریت محتوا را راه اندازی نمود! شاید این تعریف در ابتدا برای کسانی که دروپال را یک cms ساده می‌دانند کمی اغراق آمیز باشد اما عین حقیقت است! من هم در ابتدا فکر می‌کردم دروپال، جوملایی دیگر اما پیچیده‌تر است! ولی هر چه در این دریا دست و پا زدم به تعریف صحیح بالا نزدیک‌تر شدم. 

دروپال = PHP + MySQL + Modules. هر سه این موارد جایگاه با ارزشی در قدرتمند ساختن دروپال دارند. ماژول‌ها مثل هر cms دیگری بازوی اصلی دروپال هستند با این تفاوت که سازگاری بین یکدیگر و همچنین هسته اصلی بسیار قابل توجه است. قدرت مانور و انعطاف پذیری بالا، آن‌ها را از افزونه‌ها و ماژول‌های سایر cms‌ها متمایز می‌سازد. ماژول‌های قدرتمندی تا بحال نوشته شده‌اند که تقریباً تمام نیازهای یک سایت جامع و کامل را پاسخگو است. به جرات می‌توان گفت «دروپال چیزی کم ندارد». تنها معضل آن ظاهری کم-گرافیک، پیچیده و سردرگم کننده برای طراحان و برنامه نویسان تازه کار است که آن هم با صبر و حوصله مرتفع می‌شود. و پس آن شیرینی کار با ماژول‌ها و انعطاف پذیری آن‌ها رخ می‌نماید! با دروپال هر گونه محتوایی می‌توان ایجاد کرد. دروپال مناسب برای سایت‌های خبری، شخصی، آموزشی، تجاری، فروشگاهی، و سایت‌هایی که ارتباط دائمی با پایگاه داده دارند است. بطور قطع پیشنهاد نمی‌کنم آن را به عنوان سیستم وبلاگی یک کاربره به کار گیرید. چرا که در این صورت «وردپرس» گزینه بسیار کارآمد‌تر و سهل تری خواهد بود! از دروپال انتظارات بزرگی داشته باشید تا نتیجه کار برایتان خوشایند‌تر گردد.

متاسفانه بخاطر عدم آشنایی طراحان سایت با این سیستم قدرتمند، کمتر نمونه قابل عرضه‌ای در بین سایت‌های فارسی زبان می‌توان یافت. اما چند نمونه از آن‌ها را می‌توانید در این صفحه پیدا کنید. مشکل اعظم cms‌ های انگلیسی زبان عدم وجود تاریخ شمسی است که البته این امر در هسته اصلی دروپال فارسی حل شده است اما ماژول‌های مهمی که با تاریخ در ارتباط هستند هنوز بطور کامل و صحیح از تاریخ شمسی پشتیبانی نمی‌کنند. مانند: Calendar، Date، Event امیدوارم با کمک php کاران ایرانی این ماژول‌ها با تاریخ شمسی دوست شوند تا دروپال فارسی تری داشته باشیم!

Share
‌برچسب‌ها:          
  1. ۱۷ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۹ | #1

    من حدودا ۳ سال که با سیستم دروپال مشغول به کار هستم و تا به حال چندین سایت با اون طراحی کردیم و خیلی از دوستان و شرکت های مختلفه رو میشه دید که با این سیستم مشغول به کار هستند و تغریبا می شه گفت در ایران داره جایگاه خیلی محبوبی پیدا میکنه .

    ولی متاسفانه تو ایران یک سیستم که مطرح میشه همه چیز رو می خوان با اون پیاده سازی کنن بدون توجه به این که این سیستم برای چه نوع کارهایی و با چه حدفی ایجاد شده .

  2. محسن
    ۱۷ شهریور ۱۳۹۰ در ۱۳:۱۹ | #2

    دقیقاً بهنام جان. متاسفانه نیازسنجی صورت نمیگیره و مثلاً ممکنه واسه یه وبلاگ شخصی از دروپال استفاده کنند! این هم برمیگرده به عدم شناخت کافی از پلت فرم ها و cms ها.

دیدگاه ها مسدود است.