جستجو برای یافتن موجودات فرازمینی متوقف شد

نگاشته شده به تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ در موضوع نجوم | دیدگاه ها مسدود است

موسسه SETI، پروژه‌ی  آرایه‌ی رادیوتلسکوپی Allen را که فضا را برای یافتن زندگی موجودات دیگر جستجو می‌کرد، به دلیل کمبود بودجه متوقف نمود. فاز اول این آرایه متشکل از ۴۲ رادیو تلسکوپ ۲۰ فوتی گسترده شده در شمال سان فرانسیسکو است که در سال ۲۰۰۷ با کمک ۲۵ میلیون دلاری یکی از بنیانگذران مایکروسافت یعنی پائول آلن تکمیل شد. اکنون دولت امریکا بودجه‌ی این پروژه را قطع کرده و ادامه کار آن ممکن نیست. این توقف (امیدواریم) بصورت موقتی باشد. حداقل تا زمانی که کمک ۵ میلیون دلاری برای آغاز بکار مجدد آن، که تحقق‌اش تا سال ۲۰۱۳ پیش بینی شده، صورت گیرد. 

SETI اختصار Search for Extra-Terrestrial Intelligence به معنی «جستجو برای هوش فرا زمینی» است که مترادف شده با «جستجو برای حیات فرا زمینی». یکی از طرح‌های زیرشاخه این پروژه، SETI@Home است. در این طرح افراد می‌توانند نرم‌افزار SETI@Home را دریافت کرده، و بر روی کامپیو‌تر خود نصب کنند. این نرم‌افزار در مواقعی که افراد با کامپیو‌تر خود کار نمی‌کنند فعال می‌شود سپس شروع به دریافت اطلاعات ذخیره شده توسط رادیوتلسکوپ‌های SETI از اینترنت کرده و پس از پردازش آن‌ها، اطلاعات را به سایت SETI@Home باز می‌گرداند. با این عمل یک ابررایانه مجازی ایجاد می‌شود که برای این طرح کمک بسیار بزرگیست.

جالب است بدانید برای این پروژه سایت فارسی هم راه اندازی شده که می‌توانید در مورد پروژه و پیشرفت کنونی اطلاعات کسب کرده و یا نحوه کار با نرم افزار را فرا گیرید. برای کمک به راه اندازی مجدد این پروژه می‌توانید از این صفحه اقدام کنید.

*منبع

Share
‌برچسب‌ها:    
دیدگاه ها مسدود است.