ماه خون: ماه گرفتگی ۱۹ آذر ۹۰

نگاشته شده به تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۹۰ در موضوع نجوم | ۱ دیدگاه

عصر و شب گذشته زمین بین خورشید و ماه قرار گرفت. آخرین خسوف سال و به عبارتی، آخرین ماه گرفتگی کلی تا ۴ سال آینده ( تا ۶ مهر ۱۳۹۴). ماه‌گرفتگی وقتی رخ می‌دهد که ماه از سایه زمین عبور کند. این سایه از دو قسمت تشکیل شده، قسمت درونی که تاریک‌تر است را سایه و قسمت بیرونی که کمی روشن‌تر است را نیم‌سایه می‌نامیم. اگر ماه به طور کامل از سایه عبور کند ماه‌گرفتگی کلی است ولی اگر قسمتی از ماه از سایه زمین عبور کند ماه‌کرفتگی را جزئی گوییم. خسوف کلی عمدتاً از هر دو سال یک بار اتفاق می افتد که بدلیل یک سوم کوچکتر بودن ماه از زمین است.

سمت تاریک ماه که به رنگ قرمز مسی است یعنی همه چیز عادی در جو زمین عادی است

خسوف و بودا - سریلانکا

سیب در آسمان - عکاس ماه گرفته را بالای گلدن بریج در سان فرانسیسکو نشان می دهد

ماه در آسمان و بر فراز گلدین بریج در سانفرانسیسکو در حال گرفت جزئی

این ماه گرفتگی در اغلب مناطق غرب آمریکا، هاوایی، شمال غربی کانادا، استرالیا، نیوزلند و شرق آسیا بطور کامل و سایر مناطق بجز اقیانوسیه و افریقا در هنگام طلوع یا غروب قابل رویت بود. در ایران اندکی بعد از طلوع ماه خسوف قابل رویت بود. (ساعت ۱۶:۱۵:۴۳ ، شروع ماه گرفتگی جزئی) ماه گرفتگی کلی ۱۷:۳۶:۱۶ آغاز و ۱۸:۲۷:۲۴ پایان یافت. در ساعت ۱۹:۴۷:۵۴ ماه از حالت گرفت جزئی خارج شد. ماه گرفتگی نیم سایه ای هم قبل و بعد از گرفت جزئی رخ می دهد که این پدیده برای ناظر زمینی غیرقابل رصد می باشد.

نور خورشید به نحوی از اتمسفر زمین عبور کرده و این تصویر زیبا را خلق می کند

ماه گرفتگی از داخل طاق طبیعی در پارک ملی یوتا

خسوف در کنار گنبد - لاهور پاکستان

پس از آنکه زمین بین خط مداری خورشید و ماه قرار گرفت سایه ی زمین تمام سطح ماه را پوشاند اما برای ناظر زمینی ماه به رنگ قرمز مسی رصد شد. اتمسفر زمین رنگ آبی را فیلتر می کند اما طیف نارنجی و قرمز را از خود عبور می دهد. این ترکیب در هنگام طلوع و غروب خورشید در جو زمین هم قابل مشاهده است. رنگ خسوف یک کارت گزارش سلامت برای زمین به حساب می آید! رنگ قرمز مسی نشان دهنده ی این است که همه چیز عادی است. اما سفید یا تیره بودن خسوف بدلیل وجود مقدار زیادی گرد و غبارهای آتشفشانی رخ می دهد. خسوف ۱۹ آذر به خوبی خسوف ۲۵ خرداد نبود چون خسوف ۱۹ آذر زمانی رخ داد که ماه هنوز طلوع نکرده بود (در ایران و برخی نقاط زمین) و مدت کمتری را در سایه زمین ماند. تقریبا ۵۱ دقیقه ( ماه در ۲۵ خرداد تقریبا ۱۰۰ دقیقه در سایه زمین قرار داشت).

نور قرمز: سلامت اتمسفر زمین می تواند نور ماه را تحت تاثیر قرار دهد

حرکت ماه و آخرین ماه گرفت سال ۱۳۹۰

خسوف کلی پدیده ای منحصر به فرد برای دیدن و رصد ماه وقتی که زمین نور درخشان خورشید را پس می زند

اتمسفر زمین نور آبی را فیلتر می کند و نور قرمز را عبور می دهد. همین دلیل قرمز بودن رنگ ماه در هنگام گرفت است

*منابع:

DailyMail

آخرین ماه گرفتگی تا چهار سال آینده

 

Share
‌برچسب‌ها:      
  1. ۱۸ آذر ۱۳۹۱ در ۱۴:۳۰ | #1

    یادش بخیر!رون روز تو دانشگاه تبریز برف رصد کردیم!!!!!!!

دیدگاه ها مسدود است.